Διδακτέα Ύλη και Οδηγίες για τη διδασκαλία των μαθημάτων Γενικής Παιδείας των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων Ημερήσιου και Εσπερινού ΕΠΑΛ σχολικού έτους 2020-2021

Μετά από εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής το ΥΠΑΙΘ απέστειλε έγγραφο με τη διδακτέα ύλη και τις οδηγίες διδασκαλίας των μαθημάτων Γενικής Παιδείας της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης Ημερήσιου και Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020-2021.

Ειδικά για το σχολικό έτος 2020-21, λόγω των ειδικών συνθηκών που διαμορφώθηκαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος (πανδημία Covid-19), στις οδηγίες συμπεριλαμβάνεται ειδική παράγραφος με την οποία προτείνονται κάποιες μαθηματικές έννοιες που χρειάζεται να τονιστούν περισσότερο. Οι οδηγίες αυτές βρίσκονται:

• για την Άλγεβρα της Α’ τάξης στις σελίδες 7-8
  • για την Άλγεβρα της Β’ τάξης στη σελίδα 51
  • για τη Γεωμετρία της Β’ τάξης στη σελίδα 55
  • για τη Γεωμετρία της Γ’ τάξης στη σελίδα 66

Επίσης, στη σελίδα 65 αναφέρεται ότι “Η διδακτέα-εξεταστέα ύλη του Πανελλαδικώς εξεταζόμενου μαθήματος «Μαθηματικά (Άλγεβρα)» θα ορισθεί με Υπουργική Απόφαση, με την οποία θα καθορίζεται η διδακτέα-εξεταστέα ύλη των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄ τάξης Ημερήσιου και Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. για το σχ. έτος 2020-21.”

Λήψη αρχείου: Έγγραφο του ΥΠΑΙΘ με αριθμ πρωτ Φ3/125811/Δ4/2020-09-21.